فوتبال زون
گروه تبلیغاتی آدورا

۵ دلیل برای اینکه ایسلند میتواند دنیا را شوکه کند!

۵ دلیل برای اینکه ایسلند میتواند دنیا را شوکه کند!

ایسلند با راهیابی به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه برای اولین بار، لقب کم جمعیت ترین کشور شرکت کننده در تاریخ این رقابت ها را از آن خود کرد.

مربی این تیم، هیمیر هالگریمسون، پس از صعود به جام جهانی گفت: این بسیار عجیب است. منظورم این است که پله، مارادونا… آرون اینار گونارسون.

تصور اینکه ایسلند و کاپیتان ریشوی این تیم، جایی در بین بزرگان جام ندارند، تصوری کاملا اشتباه است.

ایسلند بدون خوش شانسی در گروهی بسیار سخت در کنار آرژانتین، کرواسی و نیجریه قرار گرفت تا خوشبینی برای این تیم بسیار سخت باشد. ولی وبسایت رسمی فیفا ۵ دلیل برای ترس از تازه وارد های اسکاندیناویایی را برای دیگر تیم ها عنوان کرده است که در اینجا به مرور آنها میپردازیم.

۱- آنها غول کش های سریالی هستند

“هرچقدر بزرگتر باشند، محکم تر سقوط میکنند” این شعار تیمیست که در چند سال گذشته  از سد تیم هایی مانند کرواسی، هلند، ترکیه، اوکراین، یونان و معروفترین آنها انگلیس گذشته است.  هافبک آنها اولافور سکولاسن گفت: در روزنامه های دیگر کشورها میدیدم که  گفته میشد ما بسیار بدشانس بودیم که در گروهی به این سختی قرار گرفتیم. ولی این دقیقا همان چیزی بود که ما میخواستیم. ما همین بازی های بزرگ را میخواهیم. ما میخواهیم که در مقابل آرژانتین قرار بگیریم. یک بازی رویایی برای اولین باری که در جام جهانی به میدان خواهیم رفت.

۲- آنها میتوانند از بهتر از یورو باشند

ایسلند با صعود از گروه خود در بازی های یورو ۲۰۱۶ تمام دنیا را میخکوب خود کرد. حذف انگلیس در مرحله ۱/۱۶ نهایی بهترین نتیجه آنها بود، ولی در این مسیر آنها از سد اتریش گذشتند و با قهرمان رقابت ها پرتغال به تساوی رسیدند. با این  بازیکنان این تیم عقیده دارند که توانایی این تیم بیشتر از آن بازی ها بود و میتوانستند نتایج بسیار بهتری بگیرند. مدافع کهنه کار آنها، کاری آرناسون به سایت فیفا گفت در یورو استرس داشتیم درحالیکه ما در حفظ توپ  و شروع مجددها بهتر کار میکنیم. این خیلی خوب است که گفته میشود در یورو خوب بودیم و میتوانیم در روسیه بسیار بهتر باششم

۳- آنها یک ستاره شماره ۱۰ دارند.

لیونل مسی ممکن است که به عنوان تیتر اصلی گروه D رقابت ها شناخته شود، ولی ایسلند شماره ۱۰ بسیار موثری مانند گیلفی سیگوردسون را در اختیار دارد. او به طور حتم بهترین بازیکن تازه وارد ها خواهد بود. دید عالی، توانایی شوت زنی و تخصص در ضربات ایستگاهی از مهمترین شاخصه های او میباشد. مربی سابق آنها لارس لاگربک، در مورد او گفت که گیلفی در کنار هنریک لارسون بهترین بازیکنانی بودند که با آنها کار کرده ام. او همیشه برای تیم بازی میکند و باید به عنوان یکی از بهترین بازیکنان هجومی خط میانی از او نام برده شود. بازیکنی که اورتون برای خریدش ۴۵ میلیون پوند پرداخت کرد.

۴- در روحیه تیمی بی همتا هستند

علیرتیم غم حضور هافبک ستاره این تیم، قدرت اصلی این نه در بازیکنان شناخته شده تر، بلکه در اتحاد بین اعضای این تیم است. وقتی از سیگوردسون درباره علت موفقیت این تیم سوال شد، در پاسخ گفت علت اصلی این قضیه را روحیه تیمی عنوان کرد. او گفت به عنوان یک تیم منحصر به فرد هستیم. جمعیت محدود کشو و تعداد کم بازیکنان قابل انتخاب برای تیم، باعث شده تا ترکیب آقای هالگریمسون کمتر تغییر کند. ترکیبی که شامل دوستان بسیار صمیمی میباشد که از رده های جوانان در کنار هم هستند.

۵- رابطه خاص آنها با طرفدارانشان

در بسیار از کشورها، ایده دیدار مربی تیم ملی با هواداران در بار (پاب) غیر قابل باور است. اما در ایسلند، جایی که هالگریمسون این روش را در طول ۲ دوره رقابت های مقدماتی حفظ کرده است، با آنها مسائل تاکتیکی را در میان گذاشته و ویدئوهای انگیزشی برای آنها نمایش میدهد. او توضیح میدهد که نزدیکی بین آنها وجود دارد که آنها را خاص میکند. ما ارتباط  منحصر به فردی با هواداران بوجود آورده ایم و ملاقات من با آنها در بار، تبدیل به یک سنت خوب ایسلندی شده است. سنت دیگری از بازی های یورو به جا ماند تشویق معروف ایسلندی (تاندرکلپ – دست زدن طوفانی) بود. در حالیکه بیش از ۱۰ درصد جمعیت این کشور برای تشویق به فرانسه رفته بودند،  تشویق جنگی برگرفته شده از فیلم ۳۰۰ برای تهییج و ایجاد سرو صدا را بکار میبردند. یکی از خبرنگاران پرتغالی در یورو نوشت:  از ایسلندعبور نکنید، تشویق وایکینگی آنها وحشتناک است.