۱۱ آبان ۹۷

180 دقیقه تا تاریخ‌نگاری - پرسپولیس ایران مقابل کاشیما آنتلرز ژاپن

این فینال همچنین باعث شده هم برخی ایرادات فنی استادیوم آزادی از بین برود و هم فرصت حضور بانوان در استادیوم فراهم شد.

180 دقیقه تا تاریخ‌نگاری - پرسپولیس ایران مقابل کاشیما آنتلرز ژاپن

پرسپولیس و کاشیما آنتلرز برای اولین بار به فینال لیگ قهرمانان آسیا رسیده‌اند. هر کدام که به قهرمانی برسند برگی جدید در تاریخ باشگاه‌شان نوشته خواهد شد. این فینال همچنین باعث شده هم برخی ایرادات فنی استادیوم آزادی از بین برود و هم فرصت حضور بانوان در استادیوم فراهم شد. 

 

موفق‌ترین تیم ژاپن. این صفتی است که برای کاشیما آنتلرز در نظر می‌گیرند. تیمی که از سال 1993 که جی‌لیگ، لیگ حرفه‌ای ژاپن راه‌اندازی شد با 8 قهرمانی، پرافتخارترین باشگاه این جزیره شده است.

 

این باشگاه صبح شنبه (به وقت تهران) به مصاف پرافتخارترین باشگاه ایران خواهد رفت و جالب آن که هر دو باشگاه برای اولین بار موفق شده‌اند به فینال لیگ قهرمانان آسیا برسند.

 

روزنامه‌های ژاپنی مطالب زیادی درباره پرسپولیس و فینال دشوار آنتلرز مقابل نماینده ایران نوشته‌اند. روزنامه ژاپنی «نیکان اسپرتس» سه ستاره اصلی پرسپولیس را سید جلال حسینی، برانکو ایوانکوویچ و علیرضا بیرانوند خوانده است.

 

این روزنامه نوشته «حتی در یک روز بد برای پرسپولیس، حسینی و بیرانوند می‌توانند درباره نتیجه بازی تصمیم بگیرند». اشاره این روزنامه به گل‌های حساس حسینی برابر الجزیره و الدحیل است و عکس‌العمل خیره‌کننده بیرانوند مقابل ضربه سر دقایق پایانی بازی برگشت نیمه‌نهایی مقابل السد.

 

روزنامه اسپرتس نیپون هم عملکرد برانکو ایوانکوویچ را در پرسپولیس از سال 2015 بررسی کرده است. این روزنامه با اشاره به تعداد کم بازیکنان سطح اول پرسپولیس و خالی بودن نیمکت برانکو، قدرت بازیخوانی او را در ایجاد خط میانی مستحکم و ارتباط خوب با مدافعان از عوامل موفقیت پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا خوانده است.

 

این موضوع را اویوا، مربی کاشیما نیز به خوبی می‌داند:«پرسپولیس یک تیم با انسجام بالا و نظم زیاد در دفاع است.» با این حال صحبت‌های او نشان می‌دهد در تیمش توان پیروزی پر گل را می‌بیند:«ما 90 دقیقه سخت در خانه و 90 دقیقه سخت در خارج از خانه داریم. با این حال ما هم از توان دفاعی بالایی برخورداریم. آن چه من به دنبال آن هستم زدن چند گل و نخوردن گل در بازی اول است. باید از برتری‌مان در خانه استفاده کنیم».

 

کاشیما 8 قهرمانی در لیگ ژاپن، 6 قهرمانی در جام حذفی و 5 قهرمانی در جام امپراتوری دارد. ماساکو ساوادا، مدافع این تیم می‌گوید بیستمین قهرمانی کاشیما باید لیگ قهرمانان آسیا باشد:«رسیدن به بیستمین قهرمانی حس زیبایی دارد. به نظر من جنگیدن برای بیستمین قهرمانی باید در فینال آسیا باشد. من و همه بازیکنان سعی‌مان را برای رسیدن به این افتخار خواهیم کرد».

 

برانکو اما طور دیگری حرف می‌زند. او با خونسردی بیشتر تاکید دارد که باید از فینال لذت برد:«تیم ما در فینال است و قصد داریم از حضور در آن لذت ببریم. این طبیعی است که کاشیما را آنالیز کرده باشیم و بهترین راه را برای مقابله با این تیم مد نظر قرار دهیم. می‌دانیم که این تیم از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و توانسته‌ سون سامسونگ را شکست دهد و به فینال مسابقات راه پیدا کند. فکر می‌کنم ممکن است در فینال اتفاقات دیگری رخ دهد. بازیکنانمان آماده‌اند تا با هر اتفاقی مقابله کنند. ما بهترین تدارک را برای حضور در فینال داشته‌ایم اما فکر می‌کنم بتوانیم بهترین راه و بهترین عملکرد را در زمین ارائه دهیم.»

 

محمد انصاری که کنار برانکو برای کنفرانس مطبوعاتی پیش از بازی حاضر شده بود هم گفت:« قبل از هر چیز تشکر می‌کنم از میهمان‌نوازی خوب ژاپنی‌ها. ما خیلی تلاش کردیم تا به این مرحله برسیم. همانطور که می‌دانید ایران و ژاپن از قدرت‌های برتر فوتبال آسیا هستند. هدفمان از ابتدا قهرمانی بود. حریف را به خوبی آنالیز کرده و احترام زیادی برای تیم کاشیما قائل هستیم. برای پرسپولیس و کشور ایران با تمام قدرت راهی میدان خواهیم شد و امیدوارم بازی خوب و باکیفیتی را شاهد باشیم».

 

این بازی ساعت 9:30 صبح شنبه در ورزشگاه 41 هزار نفره کاشیما برگزار خواهد شد.

 

نویسنده: کسری امام صفاری


180 دقیقه تا تاریخ‌نگاری - پرسپولیس ایران مقابل کاشیما آنتلرز ژاپن