۲۹ آبان ۹۷

گواردیولا مسئول ناکامی های تیم ملی آلمان!

ملی پوش اسبق فوتبال آلمان اذعان کرد که سیستم مالکیت توپ که در بایرن مونیخ توسط پپ گواردیولا به کار برده شد، باعث نزول فوتبال ملی کشورش شده است.

گواردیولا مسئول ناکامی های تیم ملی آلمان!

هانس پینر بریگل عقیده دارد که برای بردن بازی یا قهرمان شدن در یک تورنمنت مالیکت 75 درصد توپ کمکی به تیم نخواهد کرد.

بریگل، که در رقابت های قهرمانی اروپا در سال 1980 با تیم آلمان غربی به قهرمانی دست پیدا کرده بود، عقیده دارد که به عنوان مثال فرانسه، وقتی فرانسه در رقابت های جام جهانی 2018 که قهرمان جهان شدند، هنگامی که توپ را در تصاحب خود نداشت، به همان راحتی که توپ را در اختیار داشت بازی می کرد.

فرانسه ترکیب مناسبی برای بازی واکنش پذیر داشت. آنها که سلاحی مانند کیلیان امباپه را در اختیار داشتند، چرا باید به جای پاس مستقیم و بلند در زمین حریف به او، از پاس های زیاد برای رساندن توپ به وی استفاده می کردند؟

در بازی مقابل آرژانتین و بلژیک، فرانسه با حوصله عقب نشست و بازی را هدایت کرد تا با ضد حمله بتواند به حریف ضربه بزند.

آن نوع فوتبال برای دیدیه دشان و بازیکنانش موثر بود. کسانی که می گفتند فرانسه با وجود استعداد هایی مانند گریزمان، پوگبا و نبیر فکیر چرا باید روی به ضد حمله بیاورد، نگاهی به ویترین افتخارات فرانسه و جامی که کسب کردند، بیاندازند.

در فوتیال، نتیجه از مالیکت توپ مهم تر است.

البته که چیزی در بایرن مونیخ پس از ورود گواردیولا تغییر کرد. ما با این توهم مواجه شدیم که برای پیروزی باید 75درصد مالکیت توپ را داشته باشیم.

اما کنترل توپ برای گرفتن نتیجه کافی نیست، حداقل همیشه نیست.

آلمان که در سال 2017 بسیار موفق عمل کرده بود، و در جام کنفدراسیون ها قهرمان شده بود و جوانان زیر 21 سالش در اروپا به قهرمانی رسیده بودند، در سال 2018 عملکرد فاجعه بار و دور از انتظاری را به نمایش گذاشت.

حذف در مرحله گروهی جام جهانی روسیه و سقوط به لیگ B ملت های اروپا، و کسب تنها 4 برد در کل سال 2018، همگان را با این سوال درگیر کرد که واقعا چه بر سر آلمان آمده است؟

برخی مشکلاتی نظیر مسئله مسوت اوزیل را بهانه قرار می دهند و برخی دیگر، اشباع شدن ستارگان این تیم را پس از قهرمانی های سال های گذشته و اینکه بیشتر از اینکه به کار تیم بیایند به خاطر نام و احترامشان در تیم ملی حضور دارند.

اما بر خلاف اعتقاد بریگل باید به این مسئله فکر کرد، که حضور و تاثیر آنی حضور گواردیولا در فوتبال آلمان در اولین فصل حضورش یکی از دلایل اوج گیری آلمان در جریان قهرمانی این تیم در جام جهانی 2014 برزیل بود.

گواردیولا فیلیپ لام را به خط هافبک برگرداند، جایی که در ابتدا بازی می کرد و پس از آن یواخیم لوو نیز از لام در خط میانی استفاده کرد.

6 بازیکن تیم گواردیولا در فینال مقابل آرژانتین به میدان رفته بودند و ماریو گوتزه که گل برتری را به ثمر رساند نیز در بایرن بازی می کرد.

واقعا مشخص نیست فوتبال آلمان امروز به چه مشکلی مواجه است، اما همچنین نمی توان گفت که ریشه این مشکلات به حضور گواردیولا در بایرن مونیخ مربوط می شود.