۲۷ مهر ۹۷

گلاره ناظمی پیشرو داوری در ایران

اولین بانوی ایرانی که در رقابت های جهانی فوتسال قضاوت کرده و بازی فینال 2018 بوئنوس آیرس به او سپرده شده

گلاره ناظمی پیشرو داوری در ایران

در طبقه 24 بخش لانژ هتلی در مرکز بوئنوس آیرس، گلاره ناظمی با خجالتی آشکار نشسته است، حالتی که با قاطعیت او هنگام قضاوت در زمین فوتبال تفاوت آشکاری دارد. برخلاف مصاحبه، داوری برای ناظمی به معنی شور و اشتیاق است، برای او که اولین ایرانی است که در مسابقات فوتسال رسمی فیفا قضاوت می کند. در مسابقات المپیک جوانان در آرژانتین، او به همراه 5 خانم دیگر یکی از 6 خانم از 24 داور مسابقات فوتسال بودند. او مسابقه مردان بین مصر و اسلواکی را نیز قضاوت کرد که منجر به صعود تیم آفریقایی به نیمه نهایی شد. سایت فیفا به گفتگو با گلاره ناظمی، داور ایرانی پرداخته است تا مسیر حرفه ای او، دلایل انتخاب فوتسال به جای فوتبال، سختی هایی که در راهش متحمل شده و شرایطش به عنوان یکی از داوران زنی که به قضاوت در فدراسیون فوتبال ایران مشغولند، را از زبان او بشوند.

فیفا: از تجربه خود در بوئنوس آیرس چطور لذت می برید؟
گلاره ناظمی:
وظیفه بسیار مهمی است. بهترین داوران هر کشور اینجا هستند و سطح رقابت ها بسیار بالا است، من خوشحالم.

 

فیفا: چرا خواستید که داور بشوید؟
گلاره ناظمی:
15 سال به عقب برگردیم، من در ایران فوتبال بازی می کردم، در آن هنگام برادر من در سوپرلیگ داور بود و اصرار داشت که من نیز آن را امتحان کنم. او گفت: تو می توانی داوری کنی، می توانی یکی از اولین ها باشی. در ایران، اولین گروه داوران زن، از 15 سال پیش کار خود را شروع کردند.

 

فیفا: چرا فوتسال را به جای فوتبال انتخاب کردید؟
گلاره ناظمی:
چون در ایران فوتسال در سطح استاندارد بسیار بالایی بازی میشود، بالاتر از فوتبال. برای شروع، من با قضاوت در فوتبال را شروع کردم. اما برای من کافی نبود. در فوتسال، ما تیم اول آسیا هستیم. سطح بسیار خوبی است. این راهی برای پیشرفت بود - فوتسال به من اجازه داد تا توانایی داوری خودم را ارتقا دهم.

 

فیفا: چقدر دشوار بود تا وارد این عرصه بشوید؟
گلاره ناظمی:
در شروع خیلی سخت بود، اما مانند هر کشور دیگری، اگر چیزی را واقعا بخواهید به آن می رسید. مردم، به خصوص مردان، اغلب می گویند که زنان داورهای خوبی نیستند. اما به دلیل تصمیمی که گرفته بودم، برای من مهم بود که به آنها نشان دهم که می توانم آن را به خوبی انجام دهم. من از آن به عنوان ابزار انگیزشی استفاده کردم، و برادر و خانواده من حمایت زیادی از من کردند. این خیلی موضوع مهمی بود.

 

فیفا: هرگز به تسلیم شدن فکر کردید؟
گلاره ناظمی: بله، از ذهنم گذشته بود، چرا که بسیار فرسوده شده بودم. من هیچ حمایتی از خانواده ام نداشتم، اما همین موضوع کمک کرد تا قوی تر شوم. شما می توانید و باید کاری که دوست دارید را انجام دهید. من می خواستم این را ثابت کنم، به خصوص به مردان.، و موفق به انجامش شدم. من به تنهای انجامش داد، تلاش کردم و موفق شدم.

 

فیفا: قضاوت حرفه ای دیگر زنانی که همزمان با شما داوری را شروع کرده بودند به کجا رسید؟
گلاره ناظمی: 
7 یا 8 داور زن دیگر آن زمان بودند، اما همه آنها تسلیم شدند، چون شرایط واقعا سخت بود. خانواده ها یا همسران آنها قبول نکردند، آنها درک نمی کردند که چرا باید به آنها باید به صفر بروند و داوری کنند. امروز، مسائل فرق کرده است، و تنها 3 دسته مختلف فوتسال فقط برای بانوان وجود دارد. 50 داور در دسته برتر و 100 داور در سراسر کشور وجود دارد.

 

فیفا: شما حس می کنید که پیشرو هستید؟
گلاره ناظمی: 
من خودم این را می بینم - داوران دیگری که در ایران هستند نیز - همین را می بینند، بله. بسیاری از آنها مصر هستند که پیشرفت کنند. وقتی من به این تورنمنت خوانده شدم، در ابتدا نگرش خوبی وجود نداشت، به خصوص از جانب مردان. اما پس از صحبت های اولیه و صحبت های بعدی در AFC، مسئولان کشور روند پیشرفت من را دیدند و پذیرفتند. الان من را باور دارند و به من اطمینان می کنند.

 

منبع: fifa.com