۲۸ آذر ۹۷

پنج دلیلی که باعث اخراج مورینیو شد

مورینیو پایان خوشی در الدترافورد نداشت. نه منچستریونایتد هنوز توانسته به جایگاه عصر آلکس فرگوسن برگردد و نه آقای خاص توانست خاصیتش را نشان دهد.

پنج دلیلی که باعث اخراج مورینیو شد

 

اما بعد از دو سال و نیم، چه اتفاقاتی باعث شد کار به اینجا بکشد؟

 

تاکتیک‌های غلط

 

نوسانات بیشمار یونایتد در طول این مدت تنها دلیلی برای نارضایتی هواداران این تبم نبود. سبک مورد علاقه مورینیو که جا دادن بازیکنان در چارچوبی بسته و غیرقابل تغییر دلیل اصلی ناراحتی هوادارانی بود که همواره به بازی سریع، هجومی، پر از خلاقیت و حمله علاقه نشان می‌دهند.

 

سیستم دفاعی و کم‌ریسک مورینیو آن چیزی نبود که شیاطین سرخ دوست داشته باشند.

 

در آنفیلد که سه به یک به لیورپول باختند، یونایتد فقط شش شوت به دروازه لیورپول زدند که فقط دوتایش در چارچوب بود. لیورپول اما ۳۶ حمله به سمت دروازه یونایتد داشت.

 

بدون بازیکن

 

در کل سران یونایتد برخلاف سران باشگاه‌هایی مثل منچسترسیتی دست مورینیو را برای خرید بازیکن باز نگذاشته بودند اما خریدهایی هم که او داشت هرگز موفق نبود.

 

بزرگ‌ترین خرید او پل پوگبا بود که رکورد خریدهای یونایتد به شمار می‌رفت. اما پوگبا هرگز ثباتی نداشت و اختلافاتش با مورینیو بیش از پیش باعث افتش شد.

 

همین وضع برای اریک بیلی، روملو لوکاکو، آلکسیس سانچس و حتا مخیتاریان وجود داشت. این بازیکنان در مقاطعی بسیار خوب کار می‌کردند اما هرگز به آن بازیکن باثباتی که او می‌خواست تبدیل نشدند.

 

جنگ با بازیکنان

 

مورینیو همیشه معروف بود به این که پای بازیکنانش می‌ایستد. بازیکنان رقیب همیشه دشمنش بودند و بازیکنان تیمش عاشقش می‌شدند. این را از لمپارد و دروگبا در چلسی، اتوئو و زلاتان در اینتر و خیلی‌های دیگر بپرسید. در رئال مادرید اما اختلافاتش با سرخیو راموس شرایط را برایش سخت کرد. در منچستریونایتد هم او برخلاف روالش با لوک شاو و پل پوگبا به اختلاف خورد. اختلافش با پوگبا از چشم دوربین‌ها هم دور نماند و فشار را روی باشگاه زیاد کرد.

 

جنگ با رسانه‌ها

با هر لغزشی از سوی منچستریونایتد، مورینیو با سوالات سخت و چالشی خبرنگاران مواجه می‌شد و او هم با روحیه‌ای تهاجمی با خبرنگاران برخورد می‌کرد.

 

وقتی تیمش در خانه 3 به صفر به تاتنهام باخته بود، کنفرانس مطبوعاتی به نقطه جوش رسید.

 

با توجه به بازنشستگی آلکس فرگوسن و آرسن ونگر، او مدام حرفش این بود که تنها مربی در لیگ برتر است که سه قهرمانی دارد و باید بیشتر مورد احترام باشد. منظورش از احترام این بود که با 3 قهرمانی این همه انتقاد جایز نیست. اما روابط او با رسانه‌ها بدتر و بدتر می‌شد.

 

 

قدرتنمایی رقبا

 

مورینیو منچستریونایتد را درست در مقطعی در اختیار گرفت که همزمان بود با رشد چشمگیر منچسترسیتی، قدرتنمایی تاتنهام و پیشرفت خیره‌کننده لیورپول.

 

صدرنشینی امسال لیورپول در لیگ برتر و شکست مقابل این تیم، بدترین کابوسی است که هواداران یونایتد می‌توانند متصور باشند.

 

با این دلایل، اخراج مورینیو از منچستریونایتد اتفاق عجیبی نیست.