فوتبال زون
گروه تبلیغاتی آدورا

مصاحبه لورن بلان با فیفا

مصاحبه لورن بلان با فیفا

• بیست سال از اولین و تنها قهرمانی فرانسه در رقابت های جام جهانی میگذرد.
• لورن بلان، در مصاحبه با فیفا به مرور خاطرات جام ۹۸ پرداخت.
• وی همچنین نسل قهرمان فرانسه را با نسل کنونی مقایسه کرده است

فیفا: ۲۰ سال پس از جام ۱۹۹۸ فرانسه، سه کلمه ای که نشانگر تجربه شما از تجربیات آن سال است را عنوان کنید:
تلاش، تلاش خیلی زیاد، مخصوصا قبل از شروع جام جهانی. موفقیت ما تا حدود زیادی به نحوه آماده سازی تقریبا بی نقص ما قبل از جام جهانی مربوط بود. مربیان برای ما تمرینات بدنسازی بسیار سختی تدارک دیده بودند، و این باعث شد تا از آمادگی جسمانی بسیار خوبی بهره مند شویم.هرچه قدر درتورنمنت جلوتر رفتیم، تیم آماده تر شد. بعد از تلاش، باید از لذت نام ببرم، چرا که ما با هم چیزهای زیادی را در مدت زمانی طولانی تجربه کردیم. گروه های بازیکنانشکل گرفته بود و همه به عنوان یک گروه شده بودند. و در آخر از پیروزی نام می برم. پیروزی مهمترین چیز بود. مهمترین چیز در ورزش. شما میتوانید تمام تلاش خودتان را انجام دهید، ولی در آخر یک تیم به پیروزی می رسد. پیروزی در جام جهانی شگفت انگیز است، و پیروزی برای کشور از آن هم خاص تر.

فیفا: شما قهرمان مرحله ۱/۱۶ نهایی مقابل پاراگوئه بودید، با زدن گل طلایی. چه خاطره خاصی از آن دیدار دارید؟:
به یاد می آورم که قبل از به ثمر رساندن گل، همه چیز به سختی پیش می رفت. حریف مشکلات خیلی بیشتری از بقیه رقبا تا آن زمان برای ما ایجاد کرده بود. تقریبا تنها بازی جام بود که قادر به کنترل آن نبودیم. به پیروزی در آن بازی بود که فهمیدیم امکان تمام  کردن کار را داریم و به قهرمانی امیدوار شدیم.

فیفا: امیدواری های فرانسه با اخراج شما مقابل کرواسی در نیمه نهایی از بین رفته بود. دانستن این مسئله که شما در فینال حضور نخواهید داشت، شادی صعود به فینال را برای شما تلخ کرد؟
من ۲۰ سال قبل گفتم، ۲۰ سال بعد هم خواهم گفت،  من اشتباه کردم. ما صاحب یک ضربه آزاد شده بودیم و من نباید آن کار را میکردم (بلان با دست صورت اسلاون بیلیچ را هل داده بود) این تبدیل به بخشی از جام جهانی برای من شد، بخشی از داستان جام جهانی من.  این جزیی از فوتبال است، شما اخراج می شوید و بازی بعدی محروم خواهید بود، و اگر در نیمه نهایی هستید بازی بعدی فینال است! اما همه چیز میتوانست بد تر باشد و ما شکست بخوریم. فراموش نکنید که ما نتیجه را از ۱-۰ برگردانده بودیم، اتفاقی که در آن تورنمت برای بار اول افتاده بود که ما از حریف عقب باشیم.

قدرت فرانسه امروز به خط حمله آنها بر میگردد. به نظر شما امکان مقایسه قدرت دفاعی این تیم با تیم ۱۹۹۸ وجود دارد؟
بله، ولی بهتر از این برتری در خط حمله باشد که سخت تر بدست می آید. به نظر من مدافعان خوب راحت تر از مهاجمین خوب پیدا می شوند.

نسل امروز توانایی قهرمانی  در جام جهانی را دارد؟
از نظر استعداد، بله. تیم های زیادی با این قدرت تهاجمی وجود ندارند. ما پختگی و تجربه لازم را نداریم چون بازیکنان جوانی در اختیار داریم. اگر بتوانیم بالانس خوبی بین تجربه و جوانی در گروه ایجاد کنیم، میبینیم که چیز هیجان انگیزی در اختیار داریم. اگر بخواهم واقع بین باشم، تیم های بهتری در حال حاضر از فرانسه هستند، ولی فرانسه پتانسیلانجام کارهای بزرگی را دارد.