فوتبال زون
گروه تبلیغاتی آدورا

دشمن آشنا – کارلوس کیروش

دشمن آشنا – کارلوس کیروش

کیروش می خواهد که که با تیم ملی ایران به مرحله ۱/۱۶ نهایی جام جهانی برسد. اما برای رسیدن به این هدف، باید پرتغال را شکست دهد، سرزمین مادرش را.

این اولین بار نیست که یک مربی در برابر تیم کشورش در جام جهانی قرار میگیرد.

بازی حساس ایران – پرتغال بیستمین باری خواهد بود که این اتفاق می افتد.

اولین بار در جام جهانی ۱۹۳۸ فرانسه، مربی سوئد، ناگی مجارستانی، در مقابل تیم کشورش ۵-۱ شکست خورد.

اما آخرین بار، در جام جهانی ۲۰۱۴ یورگن کلینزمن با آمریکا به مصاف آلمان رفت. “بله، نگاهم به نیمکت آلمان بود، چرا که من پایه گذار تیم و وضعیت کنونی این تیم بودم، اما به محض شروع بازی تنها هدفم پیروزی آمریکا بود” در نهایت آمریکا بازی را ۱-۰ واگذار کرد.

سون گوران اریکسون سوئدی رکورد دار مقابله با تیم ملی کشور خودش در جام جهانی است. او با انگلیس ۲ بار در سال های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۶ به مصاف سوئد رفت.

تنها ۵ مربی تا به حال توانسته اند با تیم های تحت هدایتشان مقابل کشور خودشان به پیروزی دست پیدا کنند. برونو متسو فرانسوی، با پیروزی ۱-۰ مقابل فرانسه با سنگال تا به امروز بزرگترین یاس را برای کشورش به ارمغان آورده بود. تیم او در بازی افتتاحیه سال ۲۰۰۲ مدافع عنوان قهرمانی را شکست داد.

در این بین از ۱۹ مصاف، ۱۱ بار مربیان مقابل تیم های کشورشان بازنده بوده اند. زیکو، اسطوره برزیلی ها، یکی از آنهاست که در جام جهانی ۲۰۰۶ کار چندانی جز نظاره کردن شکست تیمش ژاپن، مقابل تیم کشورش برزیل انجام نداد.

“به عنوان یک مربی پرتغالی، فکر میکنم موقعیت و لحظات فوق العاده ای برای خودم و بازیکنانم است. ولی در نهایت، این فوتبال است که برنده را مشخص می کند و نشان می دهد که کدام تیم در زمین بهتر است” – کارلوس کیروش سرمربی تیم ملی کشورمان