فوتبال زون
گروه تبلیغاتی آدورا

بهترین سناریو برای صعود ایران – تمام احتمالات گروه B

بهترین سناریو برای صعود ایران – تمام احتمالات گروه B

یوزها چطور می‌توانند از گروه صعود کنند؟ 

 

تساوی ۳ – ۳ اسپانیا و پرتغال (کریستیانو رونالدو!) شاید بهترین نتیجه برای ایران که موفق شده بود ۳ امتیاز از اولین بازی‌اش بگیرد نبود. شاید بهتر این بود تیم یک تیم برنده بازی اسپانیا و پرتغال می‌شد و آن تیم کل ۹ امتیاز گروه را می‌گرفت تا ایران با یک تساوی دیگر و امید به درخشش مراکش مقابل تیم بازنده بازی دیشب شانس صعود داشته باشد.

 

اما در فوتبال زون سعی کرده‌ایم با بررسی سناریوهای مختلف گروه B، شانس ایران را برای اولین صعود از مرحله گروهی در تاریخ جام جهانی بررسی کنیم:

 

سناریوی شماره ۱: صعود با ۴ امتیاز، به همراه اسپانیا

 

ایران ۲ بازی طاقت‌فرسا پیش رو دارد. اولی اسپانیاست، روز چهارشنبه. بعد از آن در دوشنبه هفته بعد این پرتغال است که مقابل ایران قرار می‌گیرد.

 

بیایید فرض کنیم که به اسپانیا می‌بازیم. به این امید که با کمترین تفاضل گل. رونالدو در پرتغال اگرچه مهارناپذیر بود، اما مهار یک نفر شدنی‌تر از یک تیم است و پرتغال یک تیم یک نفره است.

 

ایران با یک گل به اسپانیا می‌بازد. مراکشی که بازی درخشانی مقابل ایران به نمایش گذاشت، توان یقه‌گیری از پرتغال را دارد. هم بازیکنان سطح بالایی دارد و هم مربی خوش‌فکری. مراکش یک تساوی از پرتغال می‌گیرد. حالا جدول به این شکل تغییر می‌کند:

 

تیم بازی برد مساوی باخت امتیاز
اسپانیا ۲ ۱ ۱ ۴
ایران ۲ ۱ ۱ ۳
پرتغال ۲ ۲ ۲
مراکش ۲ ۱ ۱ ۱

 

تساوی پرتغال مقابل مراکش کاملا شدنی است. حتی اگر رونالدو مهارناپذیر باشد امکان دارد.

 

حالا دوباره نوبت ایران است که برای صعود بجنگد و هیچ نگاهی به بازی اسپانیا و مراکش نداشته باشد. باید مساوی از پرتغال بگیرد. این مساوی کلید صعود ایران است.

 

با توجه به جدول بالا، مراکش همه چیز را باخته و باید برای برد به مصاف اسپانیا برود، در این صورت باز بازی می‌کند و اسپانیا که ابرقدرت این گروه است شانس بیشتری برای پیروزی مقابل مراکش دارد. اگر مراکش را ببرد ایران با یک تساوی، یک دفاع ۱۱ نفره جانانه، یک بازی شجاعانه، به جای قهرمان اروپا در کنار اسپانیا صعود می‌کند.

 

تیم بازی برد مساوی باخت امتیاز
اسپانیا ۳ ۲ ۱ ۷
ایران ۳ ۱ ۱ ۱ ۴
پرتغال ۳ ۳ ۳
مراکش ۳ ۱ ۲ ۱

 

از این حیث این سناریو بهترین است چون اولا برای ایران هیچ بردی لحاظ نکردیم، ثانیا کار اصلا به تفاضل گل نمی‌کشد.

 

سناریو شماره ۲: پرتغال به جای اسپانیا

 

با فرمول بالا، ایران می‌تواند به همراه پرتغال هم صعود کند. ولی کار سخت‌تر است. باید بازی بعدی از اسپانیا مساوی بگیرد و پرتغال مراکش را ببرد. هر دوی این فاکتورها نسبت به سناریوی قبلی احتمال پایین‌تری دارد. این که به اسپانیا ببازیم و مراکش و پرتغال مساوی کنند شدنی‌تر به نظر می‌رسد. در این صورت جدول پس از روز دوم این شکلی می‌شود:

 

تیم بازی برد مساوی باخت امتیاز
پرتغال ۲ ۱ ۱ ۴
ایران ۲ ۱ ۱ ۴
اسپانیا ۲ ۲ ۲
مراکش ۲ ۲ ۰

 

در چنین حالتی ایراد کار اینجاست که اگر ما به پرتغال ببازیم و اسپانیا مراکش را ببرد کار تمام است. حتی با ۴ امتیاز. باید به این امید بنشینیم که مراکش از اسپانیا امتیاز بگیرد. در صورت تساوی آن دو، جدول به شکل زیر در میاید و ما صعود می‌کنیم:

 

تیم بازی برد مساوی باخت امتیاز
پرتغال ۳ ۲ ۱ ۷
ایران ۳ ۱ ۱ ۱ ۴
اسپانیا ۳ ۳ ۳
مراکش ۳ ۱ ۲ ۱

 

اما اگر اسپانیا مراکش را ببرد که خیلی محتمل است:

 

تیم بازی برد مساوی باخت امتیاز
پرتغال ۳ ۲ ۱ ۷
اسپانیا ۳ ۲ ۱ ۷
ایران ۳ ۱ ۱ ۱ ۴
مراکش ۳ ۳ ۰

 

در این صورت ایران باید ۲ مساوی بگیرد از ۲ بازی سخت پیش رو.

 

 

سناریوی شماره ۳: جدولی پر از تساوی

 

حالا این حالت را که احتمالش از دو سناریوی قبلی پایین‌تر است در نظر بگیرید؛ روز دوم همه بازی‌های گروه B مساوی شود. یعنی اسپانیا ایران را نبرد و مراکش و پرتغال هم مساوی کنند. جدول گروه ۲ به شکل زیر در می‌آید:

 

تیم بازی برد مساوی باخت امتیاز
ایران ۲ ۱ ۱ ۴
اسپانیا/پرتغال ۲ ۲ ۲
پرتغال/اسپانیا ۲ ۲ ۲
مراکش ۲ ۱ ۱ ۱

 

جای پرتغال و اسپانیا، بسته به نتیجه‌ای که مقابل مراکش و ایران می‌گیرد متفاوت است. با توجه به امتیاز و تفاضل گل مساوی، تیمی بالاتر قرار می‌گیرد که تساوی پرگل‌تری داشته باشد.

 

در چنین صورتی هرچند جدول زیباست و ایران صدرنشین است، کارش برای روز آخر سخت خواهد بود. چون برخلاف سناریوی اول که با ۴ امتیاز هم صعود می‌کرد، حالا از صعود با ۴ امتیاز نمی‌تواند مطمئن باشد.

 

اگر در روز آخر پرتغال ما را ببرد، اسپانیا هم مراکش را (محتمل‌ترین اتفاق) این دو تیم صعود می‌کنند.

 

سایر سناریوها: یک برد دیگر برای ایران

 

این سناریو نیازی به بررسی ندارد. اگر قرار باشد ملی‌پوشان ایران با یک بازی فداکارانه و شجاعانه بتوانند یک پیروزی دیگر بگیرند، صعود می‌کنند. نیازی به توجه به سایر نتایج نیست.