فوتبال زون
گروه تبلیغاتی آدورا

آخرین فرصت اسطوره ها در جام جهانی روسیه

آخرین فرصت اسطوره ها در جام جهانی روسیه

برخی اوقات، وقتی که محو تماشای بازی های جام جهانی هستیم، فرصتی پیدا نمیکنیم که یک قدم به عقب برداریم و متوجه شویم که چی چیزی نگاه می کنیم. ساعاتی از زندگی خود را با دیدن برخی از بازیکنان، تماشای آنها در حال انجام وظایفشان، در حال سرگرم کردن طرفداران در سراسر دنیا، سپری می کنیم.

اما همیشه، همه چیزهای خوب نیز پایانی دارند. در حالیکه به جام جهانی ۲۰۱۸ می رسیم، fifa.com نگاهی دارد به چهار بازیکن که اثر قابل توجهی از خود در جام جهانی باقی گذاشته اند و این دوره آخرین تورنمنت آنها در عرصه جام جهانی در روسیه خواهد بود.

رافائل مارکز، ۳۹ سال

تیم ملی مکزیک

“فکر نمیکنم کلمات کافی برای شرح اثری که مارکز روی تمام بازیکنان مکزیک گذاشته وجود داشته باشد. اگر قرار باشد جای خود را در ترکیب به او بدهم، به او این اجازه را خواهم داد.”
کارلوس ولا، بازیکن تیم ملی مکزیک.

با وجود اعلام بازنشستگی از فوتبال باشگاهی در اواخر فروردین امسال در باشگاه اطلس، جایی که فوتبال حرفه ای خود را ۲۲ سال قبل شروع کرده بود، جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، آخرین شانس برای لذت بردن از حضور مردی که با عنوان El Kaiser (قیصر در زبان اسپانیایی) شناخته می شود، خواهد بود. مارکز با رکورد ۵ بار حضور در جام جهانی لوتار ماتیوس آلمانی و هموطنش آنتونیو کارباخال در صورت بازی در جام جهانی، برابر یخواهد کرد.

با توجه به اینکه بازی ملی خود را در سال ۱۹۹۷ شروع کرده بود، و در زمان جام جهانی ۱۹۹۸ یک جوان ۱۹ ساله بود، اگر در آن زمان نیز دعوت می شد، امکان ثبت رکورد جدید نیز برای وی وجود داشت. اما با هدایت تیم ملی مکزیک به عنوان کاپیتان در ۴ دوره قبلی، از این حیث رکورد دار است.

اولین بازی در جام جهانی: مکزیک ۱-۰ کرواسی، ۳ ژوئن ۲۰۰۲
تورنمنت ها: ۲۰۰۲- ۲۰۰۶ – ۲۰۱۰ – ۲۰۱۴
تعداد حضور: ۱۶ بازی
لحظه بیاد ماندنی در جام جهانی: زدن گل مساوی به آفریقای جنوبی در بازی افتتاحیه سال ۲۰۱۰

 

آندرس اینیستا، ۳۴ سال

تیم ملی اسپانیا

“او با استعداد ترین بازیکن تاریخ اسپانیاست”
ژاوی، هم تیمی سابق اینیستا در بارسلون و تیم ملی اسپانیا

ساعت ۱۰:۳۷ به وقت محلی، ژوهانسبورگ. لجظه ای بود که اینیستا در تاریخ جام جهانی، جای خود را محکم کرد. در حالیکه نسل های بعدی او را به خاطر ضربه والی وقت اضافه مقابل هلند، به خاطر خواهند آورد، او در واقع به عنوان یکی از تائیر گذارترین بازیکنان تاریخ که میتواند بازی را تبدیل به نمایش هنری بکند، می باشد.

او بازی های ملی خود را چند روز قبل از جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان شروع کرد، و از آن به بعد یکی از بازیکنان اصلی در میانه میدان بوده است. بعد از انجام آخرین بازی خود برای بارسلونا که به دو دهه حضور او در این تیم پایان داد، آخرین بازی های خود را برای تیم ملی اسپانیا در این جام انجام خواهد داد. این ماه های آخبر برای El Ilusionista (جادوگر به زبان اسپانیایی) ماه های احساسی خواهند بود.

اولین بازی در جام جهانی: عربستان صعودی ۰-۱ اسپانیا، ۲۳ ژوئن ۲۰۰۶ آلمان
تورنمنت ها: ۲۰۰۶ – ۲۰۱۰ – ۲۰۱۴
تعداد حضور: ۱۰ بازی
لحظه بیاد ماندنی در جام جهانی: زدن گل قهرمانی اسپانیا در فینال جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی

 

تیم کیهیل، ۳۸ ساله

تیم ملی استرالیا

“تیمی همیشه تیمی بوده، برای همینه که بزرگترین بازیکن تاریخه”
آنگه پوستچوقلو، مربی قبلی استرالیا، بعد از اینکه کیهیل استرالیا را به پلی-آف جام جهانی فرستاد.

تنها عنصر متداوم برای استرالیا در دوران جام های جهانی، تیم کیهیل است، که بدون تلف کردن هیچ وقتی برای معرفی کردن خود به عنوان یک قهرمان، اولین پبروزی تیم ملی استارالیا را مقابل ژاپن با به ثمر رساندن ۲ گل دیر هنگام در اولین بازی سال ۲۰۰۶ به ارمغان آورد. استارالیایی ها در هیچ بازی بدون اینکه کیهیل گل زده باشد به پیروزی نرسیده اند.

کیهیل که تا الان ۵ گل در جام های جهانی به ثمر رسانده با گلی که در سال ۲۰۱۴ مقابل شیلی به ثمر رساند، به عنوان تنها بازیکنی که در ۳ جام جهانی گلزنی کرده است، شناخته می شود.

اولین بازی در جام جهانی: استرالیا ۳-۱ ژاپن، ۱۲ ژوئن ۲۰۰۶
تورنمنت ها: ۲۰۰۶ – ۲۰۱۰ – ۲۰۱۴
تعداد حضور: ۸ بازی
لحظه بیاد ماندنی در جام جهانی: گل والی طوفانی مقابل هلند در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل

 

خاویر ماسکروانو،  ۳۳ ساله

تیم ملی آرژانتین

“خاویر یکی از باهوش ترین بازیکانی است که من در طول دوران فعالیت خود دیده ام”
پپ گواردیولا، سرمربی سابق ماسکرانو در تیم بارسلونا

در حالیکه برخی از مردم از ارزش واقعیه ماسکرانو چشم پوشی می کنند، اما این اصل که او در تمام دقایق بازی های آرژانتین در ۳ جام جهانی قبلی حاضر بوده است، ارزش واقعی او را برای آلبیسلسته مشخص می کند. دیگو مارادونا، که سرمربی آرژانتین در سال ۲۰۱۰ بود، برای معرفی آرژانتین گفته بود “ماسکرانو و ۱۰ نفر دیگر”.

با از دست دادن عنوان قهرمانی در چهار سال قبل، تنها در وقت های اضافه با گل ماریو گوتزه، این حسرت شاید برای همیشه با او همراه بماند. ولی او این شانس را دارد که رویای خود را در روسیه تبدیل به واقعیت کند.

اولین بازی در جام جهانی: آرژانتین ۲-۱ ساحل عاج، ۱۰ ژوئن ۲۰۰۶
تورنمنت ها: ۲۰۰۶ – ۲۰۱۰ – ۲۰۱۴
تعداد حضور: ۱۶ بازی
لحظه بیاد ماندنی در جام جهانی: تکل دقیقه ۹۰ او مقابل آرین روبن و مانع شدن از گل پیروزی هلند در نیمه نهایی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل